החזרי מס

איך אפשר לקבל כסף מהמדינה באמצעות החזרי מס

הכותרת של מאמר זה אכן מבלבלת מעט, אך חשוב לדעת כי קיים מצב בו אנו יכולים לקבל כסף מהמדינה ולא רק לשלם לה כל הזמן. יותר נכון להגיד כי קיימת אפשרות שאנו נקבל כסף בחזרה מהמדינה, וזאת בגלל תשלומי מס גבוהים שהיא גבתה מאתנו.

> קראו גם מה חשוב לדעת על שוק ההון

החזרי מס – חשוב להכיר

כל עובד שכיר או עצמאי מחויב על פי חוק לשלם מס הכנסה למדינת ישראל. שיטת המס נהוגה במדינתנו הקטנה כבר מראשית המנדט הבריטי, ומאז ועד היום היא השתנתה בהתאם לכלכלה של המדינה, האוכלוסייה, העסקים במדינה ועוד.

חשוב להבין כי המס שמשולם למדינה מוטל על הרווח של כל עובד על פי מדרגות מס קבועות, כך שאם העובד לא עובד הוא לא מרוויח כסף ולכן הוא לא מחויב לשלם מס הכנסה. תשלום מס ההכנסה מתבצע באופן חודשי קבוע, והוא מופרש באופן אוטומטי מהשכר החודשי של העובד השכיר, או באופן עצמאי על ידי עובדים שהם עצמאיים.

השקעה בנדל"ן באנגליה מדברת אליך? נא להשאיר פרטים ונחזור אלייך בהקדם!

גובה תשלום המס נקבע על פי שקלול הכנסתו השנתית של העובד, כך שיכול להיות מקרה בו העובד לא עבד חודשים מלאים במהלך שנת המס, או חודשים בהם לא עבד בכלל – אך מכיוון שהחישוב הוא שנתי ולא חודשי על פי מס הכנסה, הוא מרוויח פחות באותם חודשים אבל המס שנגבה ממנו אינו משתנה.

מי זכאי להחזרי מס

כשמדברים על החזרי מס, מכוונים למקרים בהם העובד זכאי לקבלת החזר כספי עבור חודשים מסוימים בהם הוא לא עבד, או שהוא הרוויח פחות מחודשים רגילים (ראו למשל החזרי מס לאמהות לאחר לידה). כאמור, השקלול של שעיור המס נקבע באופן שנתי על ידי מס הכנסה, ולכן הגבייה החודשית ממשיכה להתבצע על ידם באופן שגרתי למרות שאותו עובד הרוויח פחות באותו החודש.

לכן במקרים כאלו, העובד זכאי להחזר כספי באופן חוקי עבור המס הגבוה שנגבה ממנו. ניתן לדעת באופן וודאי האם עובד זכאי להחזרי מס באמצעות בדיקת חודשים ושנים קודמות, חישוב המס השנתי והמס ששולם בפועל ועוד.

כיצד ניתן לקבל החזרי מס מהמדינה

אם אתם משוכנעים כי נגבה ממכם מס גבוה עבור חודשים או שנים קודמות, מומלץ להיעזר בשירותיהן של חברות החזרי מס כמו טקס החזרי מס שיסייעו לכם להתנהל מול מס הכנסה באופן מקצועי. מכיוון שמס הכנסה הוא גוף ממשלתי גדול, מדובר על הליכים בירוקרטיים לא פשוטים שלעיתים גם לוקחים זמן רב.

ניתן להגיש בקשה מיוחדת למס הכנסה לצורך בדיקת זכאות החזרי מס על פי חוק, אך גם ניתן לבצע את הבדיקה הזו באופן מקוון באינטרנט או באמצעות נציג שירות של חברת החזרי מס. הבדיקה עצמה אורכת זמן, כך שנוסף לבדיקת הזכאות והגשת בקשה מסודרת למס הכנסה לקבלת החזרים – ההחזר הכספי יכול לקרות בפועל רק לאחר זמן רב.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן